Berfo Ana Hayatını Kaybetti


HESAP SORMAK İÇİN DAVAYA KATILDI

5 Nisan günü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava için Ankara’ya ambulansla giden Berfo Nine, Kenan Evren’e, “Sen utanmadın mı? Sen benim çocuğumu nasıl böyle ettin? Sana bir ceza verilsin. Sen benim yuvamı yıktın. Utanmaz. Senin de evin, yuvan yıkılsın. Sen benim çocuğumu niye getirmesin. Namussuz” diye seslendi.

Berfo Nine, oğlunun ölümünden Evren’in de sorumlu olduğunu belirterek, “Kendisini burada görmek, dertlerimi ve tepkilerimi aktarmak isterdim” dedi.

BERABER MEZARA GİDECEĞİM

Bir asırlık ömrünün son 32 yılını gözaltında kaybedilen oğlunu aramakla geçiren 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, çıkamadığı yatağından da “elim yakanda” diyerek darbeci general Evren’e meydan okumuş,, “Çocuğumun cenazesi gelecek, göreceğim, beraber mezara gideceğim” demişti.

Berfo Nine’nin 6 Aralık 2012 tarihinde ETHA’ya yatağından, zayıflayan yüreği ve nefesiyle Kenan Evren’e öfkesini haykırmıştı: “Kenan Evren şimdi sevindi. Cemil’in, Mikail’in, Fatma’nın anası öldü de, dünya bana kaldı diye. Bilmiyor ki Berfo Kırbayır, oğlunun kemiklerini alana kadar ölmeyecek. Ben varım, anayım. Devlet oğlumun yerini biliyor. Çocuğumu bana getirsin”

“Kenan Evren beni yordu. Kaç ananın çocuğunu öldürdü, kaç tanesini anasız babasız bıraktı” diyen Berfo ana, “Devlet ona ceza verecekmiş. O neçe evlatları ağlattı, neçe evlatları kendisine nasır etti. Şimdiye kadar niye ceza vermediler. Ben ondan korkmuyorum. O berfo Kırbayır’ı ne sanıyor. Ben oğlumu bulmak için bir değil iki avukat tutmuşum. Ben Berfo Kırbayır, bu yola 32 yıldır baş koymuşum, oğlumun kemiklerini bana verene kadar da peşindeyim. Şimdi mezara gidemem. Çocuğumun mezarını görene kadar da mezara gitmem. Cemil gibi bir aslanı onlara bırakmam” demişti.

SON NEFESİNDE DE OĞLUNUN KEMİKLERİNİ İSTEDİ

105 yaşında oğlu Cemil Kırbayır’ın kemiklerinin bulunması için mücadele eden ve bugün sabaha karşı yaşamını yitiren Berfo Kırbayır son nefesini verirken, “Cemil’imin kemiklerini bulmadan beni gömmeyin. Kenan Evren’i mutlu etmeyin” dedi.

ETHA’ya konuşan Berfo Ana’nın kızı Fatma Kırbayır, Berfo Ana’nın son nefesini verirken de, Cemil’in adını andığını söyledi, “‘Allah’ım yardım et, kavuştur oğlumun kemiklerine beni’ diyerek yaşamını yitirdi” dedi.

Berfo Ana’nın üç gün önce kendilerine “Cemil’im beni çağırıyor, Cemil’im geliyorum” dediğini aktaran Fatma Kırbayır, “Son nefesini verirken de, ‘Oğlumun kemiklerini bulmadan beni gömmeyin. Kenan Evren’i mutlu etmeyin’ diye vasiyet etti” diye konuştu.

BAŞBAKAN’IN VERDİĞİ SÖZÜ HATIRLATTI

Başbakan Erdoğan’ın annesine kardeşinin mezarını bulma sözü verdiğini hatırlatan Fatma Kırbayır, şöyle konuştu: “Annem, ne sağcı, ne solcuydu. Anaydı. Analık görevini yaptı. Yeter artık, kardeşimi verdim, anam da gitti. Yeter artık. Başbakan gelsin. Katiller ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Benim annem bir bardak su, bir bisküvi ile direndi. Abimin kemiklerini getirsinler, sabrımız taştı. Anam giderken günahı da boynumuza bıraktı, ‘Oğlumun kemiklerini bulmadan beni gömmeyin’ dedi. Biz yandık, başkaları yanmasın. Kemiklerimizi verin, cenazemizi kaldırmak istemiyoruz.”

KIRBAYIR AİLESİ: MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Berfo Nine’nin bugün sabaha karşı saat 05.00 sıralarında gözlerini yumduğunu bildiren Kırbayır Ailesi’nin mesajı şöyle:
“En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız’ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu. Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren’in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi’ne kadar gitti. Adaletin temsilcisi oldu. Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu. Annemizin, Cemil’in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için, Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.”

GÖLE’YE GÖTÜRÜLECEK

Mikail Kırbayır’dan alınan bilgiye göre, Berfo Nine’nin cenazesi yarın memleketi Ardahan’ın Göle ilçesine götürelecek ve toprağa verilecek.