Bênê köyünün denetimi YPG’ye geçti


Afrin’e yönelik saldırılar ardından silahlı çete gruplarının işgal ettiği Şêrawa nahiyesine bağlı Bênê köyü bu sabah saatlerinde YPG denetimine geçti. Çete gruplarının köyden çıkarılması ardından YPG güçleri halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.GörselGörsel

Afrin’in Şêrawa nahiyesine bağlı Ziyaret, Akibê, Basilê, Cılbır, Bênê, Mahrezkê, KeferGörselGörselGörselGörselGörsel Mêzê köylerine dönük 25 Mayıs’tan itibaren gelişen saldırılar ardından son 3 gündür Bênê köyü ve çevresinde YPG güçleri ile silahlı çete grupları arasında çatışmalar yine başlamıştı.

Bugün sabah saatlerinde ise YPG güçleri, silahlı çete grupları tarafından işgal edilen Bênê köyünün denetimini ele geçirdi.

YPG güçlerinin kontrolü ele geçirmesinden sonra köy halkı “Yaşasın YPG” sloganlarıyla sokaklara döküldü. Komşu köy Akibê sakinlerinin de köye gelmesiyle 3 bini aşkın kişiye bir tören düzenlendi.

Törende konuşan YPG komutanı Axin Afrin, “halkımız ve güçlerimizin direnişiyle bu köyümüzü de çetelerden temizledik” dedi. 25 Mayıs’tan bu yana süren Afrin direnişinde 12 arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini hatırlatan Axin Afrin, “O kahramanlarımızın ve sizlerin büyük direnişi sayesinde bu gün bu meydandayız. Onların çizdiği yoldan yürüyerek halkımızı her koşul atında koruyacağımıza ve onların yolunda yürüyeceğimize huzurunuzda söz veriyoruz” diye konuştu.

YPG SAYESİNDE ONLARIN ZULMÜNDEN KURTULDUK

Tören alanında Hasan Kalo adındaki genç özellikle son on günde köyde yaşadıkları baskıyı ve uygulamaları şöyle anlattı: “Köyümüz dört yüz hanelik bir köydür. On gündür köyden dışarıya çıkmamıza dahi izin vermiyorlardı. Kendileri bize ekmek getiriyorlardı ama her eve sadece 8 ekmek veriyorlardı. Ailede kaç kişi olursa olsun sekiz ekmekten fazla vermiyorlardı. Köye günde sadece üç varil benzin getiriyorlardı. Onun da litresini bize 300 Suriye lirasından satıyorlardı. Kendileri getirip satıyorlardı. YPG’nin sayesinde onların bu zulmünden kurtulduk. Şimdi özgürlüğümüzü yaşıyoruz. Bunu YPG’nin direnişine borçluyuz.”

3 GÜNLÜK ÇATIŞMALARDA 20 ÇETE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Silahlı çete grupları ile YPG güçleri arasında yaşanan son 3 günlük çatışmada 20 çete üyesi öldürüldü, onlarcası da yaralandı. Çatışmalarda Xebat Afrin adlı bir YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

Kürt şehirlerinin, Suriye güvenlik güçlerinin elinden halkın eline geçmesine bölgesel bazı güçler, özellikle de Türkiye, öfkelendi. Türkiye medyasında saldırılar, Kürt bölgelerinde kontrollü bir şekilde özerk demokratik yönetime geçiş işleminin başlamasından sonra daha da arttı.

Türk medyası kasıtlı ve gerçeklere aykırı bir şekilde, Kürt bölgelerinde kontrolün PKK’ya geçtiğini duyurdu. Bu ise Suriye gerçekliğine tamamen aykırıdır” dedi.

PYD, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu açıklamamızla, PKK’nın Suriye’de herhangi bir varlığının olmadığını ilan etmek istiyoruz. PKK’nın ne örgütlü ne de askeri bir varlığı vardır. Bizim, PKK’nın Suriye’deki şubesi olduğumuz iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Biz, Suriyeli Kürt bir partiyiz ve mücadele sahamız Batı Kürdistan’dır.

Halkımız, demokratik örgütler ve devrimciler, devrim hareketine kitlesel bir şekilde katıldığımızın tanığıdır. Suriye rejim güçleri, en başından itibaren arkadaşlarımıza ve taraftarlarımıza ateş açtı. Bunun sonucunda çok sayıda şehit verdik.”