NE KİMYASALLAR ARADIK ZATEN YOKTULAR. IRAK’TA, SURİYE’DE


Kimyasal Harp Ajanları: Bu birim Birleşmiş Milletler’in bünyesinde kurulmuş gizli bir birimdir. En az 3 ay dil eğitimi alırlar. Bu eğitim sonunda en az 4 dil öğrenirler. BM’nin Suriye’ye gönderdiği uzmanlar da bu ajanlardan oluşuyordu. 

Kimyasal silahların sınıflandırılması: 

1) Sinir Gazları: a- Sarin (GB), b- Tabun (GA), c- Soman (GD), d- Metilfosfafonotioik asit (VX 2) Akciğer İrritanları: a- Fosgen (CG), b- Difosgen (DP), c- Klorin (CL), d- Klorpikrin (PS) 3) Kan Zehirleri: a- Siyanoejen Klorür, b- Hidrojen siyanür 4) Kapasite Bozucular: a- Psikomimetikler (3-Quinuclidinil benzilat, LSD), b- Toksinler, c- Göz Yaşartıcı Gazlar 5) Yakıcı Gazlar: a- Sülfür Mustard (HD), b- Nitrojen Mustard (HN) (hardal gazları), c- Levisit (L), d- Fosgen oksim(CX
13 Ocak 1993 tarihinde imzaya açılarak 29 Nisan 1997 tarihinde yürürlüğe giren Kimyasal Silahların Gelistirilmesinin, Üretiminin, Stoklanmasının ve Kullanımının Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözlesmesi (Convcntion on the Prohibition of the Dcvelopment, Production, Stockpiling and Use of Chemical Weapons and on their Destruction), Türkiye tarafından 14 Ocak 1993’te imzalanmış ve 3 Mayıs 1997’de yürürlüge sokulmustur. Bu Sözlesmeye taraf olan Devletlerden her biri, hangi kosullar altında olursa olsun, hiçbir şekilde kullanamaz. Ancak Türkiye taraf olduğu bu sözleşmeye rağmen birçok kez kimyasal silah kullanma yoluna gitmiş. 

Sadece PKK’ye karşı 5 kez kimyasal silah kullandığı Kimyasal Harp Ajanları tarafın belgelenmiş olmasına rağmen gerek Türkiye’nin NATO üyesi olması gerekse de BM bünyesinde bulunan, çoğu Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yetişmiş Türk kökenli istihbarat elemanları sayesinde bu belgelerin açığa çıkması engellenmiştir. Suriyedeki patlama BM heyetinin Suriyeye gideceği gün meydana geldi. Oysa ki heyetin suriyeye gideceği gün Esadın böyle bir saldırı hamlesi yapması hiç mantıklı gelmiyor. Daha öncesinde neden böyle bir girişimde bulunmadığı oldukça düşündürücü. Biraz eskiye gidelim. Radikal İslam dediler, Siyasal İslam dediler, Ilımlı İslam dediler. Olmadı. İslami prensipler üzerine toplumu yeniden yapılandırmaya yönelik kanlı girişimlere uzanan militarist ılımlı siyasal İslamcılığın, demokrasiyi önce araç, sonra adım adım çağdışı karanlık ilkel yaşama dönüştürme projesi iflas etmiştir! Türkiye ve bölge ülkeleri üzerinde; psikolojik savaş, topyekün savaş ve psikolojik harekat yürütülmektedir.

Bu farklı odaklarca ve görevlendirilen farklı kişilerce hep dile getirilir. Kimisi bu psikolojik savaşın kaynağı, kimi ise hedefi, kimileri de farkında olmadan aletidir. Psikolojik savaş; her zaman yapılan-yapılabilen, karşı tarafın sinir sistemine, düşünce yapısına yönelen mücadele yöntemidir. Çoğunlukla uzun dönemli olarak planlanır. Geçmişteki örneklerinden olan işgal edilmiş veya edilecek topraklar üzerindeki yerleşim birimlerine uçaklarla atılan propaganda içerikli yazılardan günümüzdeki beyin kontrol sistemlerine uzanan geniş bir yelpazede yer almaktadır. Kimi zaman bir yerde patlayan bomba, kimi zaman basında çıkan haberlerle, kimi zamanda halktaki farklı görüş içinde bulunan insanların görüşlerinin sağlamlaştırılıp sıyrılması esasına dayanan savaş biçimidir. Silahlı bir harekata girişmeden, farklı araç ve yöntemlerle, bir ülkenin, rejimine, topraklarına ve kaynaklarına, ulusal kültürünün meydana getirdiği bütünlüğüne karşı, bizzat o ülkenin mensuplarını kullanarak yürütülen bir saldırı ve savaş türüdür. Yıldırmak, bölmek, itibarsızlaştırmak ve nihayetinde etkisizleştirmek önemlidir. Psikolojik savaşın amacında; bazen halkın etnik yapısını, bazen siyasi görüşlerini, bazen de inançlarını tetikleyerek caydırmak, yönlendirmek, kışkırtmak vardır. Psikolojik savaşı küçümseyenlerin teşkil ettiği görüntüyü de olumlu olarak değerlendirerek, bu ortamı da güçlendirmeye çalışır. Psikolojik savaşa dikkat çekip, tehlikeyi gösterenleri de itibarsız hale düşürmek, bu savaşın mekanizmalarından biridir. Kendi tank, top ve askerlerini kullanmadan başka ülkeler üzerindeki milli çıkarlarını işbirlikçileri kullanarak kolaylıkla elde etmektedirler. Biraz hafızalarınızı yenileyelim. 

Kimyasal silah kullanımı bugünlerde çok gündemde. Hem Dersim 1938 yılında hem de PKK ye karşı Kazan Vadisi operasyonu sırasında kullanıldı. Dünya neden sessiz kaldı ve neden TC inkar etti? Bunun için BM neden gözlemci göndermedi? Hidrojen siyanür cihazı Hatay’da El Kaide’ye bağlı el-nusra eğitim kampında, bundan 29 gün önce TC devletine bağlı askeri tesiste bir bina içinde bulundu. Bulan kişi ise yeni tayin olan bir üstteğmen. HASAN ERKUL adlı üstteğmen Hemen konuyu üstlerine bildirdi üsten gelen emir; bu cihazları el nusraya vereceklerini suriyede kulanılmak üzere getirilmiş cihaz olduğu.Bu tesiste el nusraya eğitim veren tc subayı bunun nasıl kulanılacağı hakkında detaylı eğitim seminerlerinde el nusraya bağlı 12 kişilik ekibe, günde 3 saat eğitim verdiler. Küçük bir kutu içinde bulunan bir köpek üzerinde alıştırma yapıp, becerilerini geliştiren TC askerleri bu siyanürlü gazları köpekler üzerinden denerken bölgeye 19 Km uzaklıktaki bir köy etkilendi ve bu köydekilere acil tıbbi yardım yapıldı. Hatta köydeki en yaşlı insanlardan birisi felç oldu. BM büyük bir gizlilik içinde bu köyü karantinaya aldı. Bu zehirli gaz bir köpek üzerinde denemiş hatta silahı kullanan askerin en yakın arkadaşı gazdan etkilenerek hayatını kaybetti. Bunun üzerine TC çok gizli bir titizlikle o bölgede bulunan bir çok köy ve kasabada terör gerekçesiyle güvenliği üst seviyeye çıkartı. Şimdi ise uyuyan bir kaç ülke erdoğanın sesiyle korkarak uyanmışlar. Aslında bu uyanış erdoğanın sesinden ziyade erdoğanın onların rüyasına bir kabus olarak girmesinden kaynaklanıyor. Korkup uyanan dünya suriyede elleri kanlı sübyancı kasap insan azmanlarının yaptıkları katliyamlari görmeyip, SAYIN BEŞAR ESADI görüyor. Beşar Esad ile erdoğana baktığımızda Erdoğan,11 yıldır diktatörlüğünü sürdürdüyse suriye devlet başkanı da 13 yıldır iktıdarda. 13 yıldır sayın ESAD bir çok alanda değişim dönüşüm yapmış. Halkının sevgisini kazanan suriyenin ciğeri ve kalbi olan Sayın Beşar Esad’a karşı olanlar da bugün mülteci konumunda ve başka devletlerde yoksuluk ve aclık cekıyor. geride bıraktıkları ülkelerininde toz duman kalkıyor, emperyalıst ve işbirlikçi erdoğanın tayfası çoktan gemiye binmiş hangi limanda duracakları belli değil. bu elleri kanlı kasaplar, el kaide, el nusra kasap erdoğanın gemisinde kaptanlık yapan büyük devletlerin oyunlarında. Erdoğan boyuna filminin reklamını ailece yapıyor yapmasına ama halkın pek de umrunda değil. Ne Erdoğan’ın timsah güzyaşları ne de yalancı sahtekar F.Gülen ve Akp medyası halkı inandırmaya yetmiyor çünkü insanlar artık savaştan bıkmışlar. Demezler mi ey Kimyasal Erdoğan; sen el nusrayı kürt ve alevilerin üzerine saldırtıp alevi ve kürt çocuklarını fırınlarda yakan bu cehenem zebanilerine ses çıkartmıyorsun da, Made In Erdoğan olan gazı kulandırttığında neden sesini yükseltiyorsun? Sana biçilen ajanlık ve ışık asistanlığını beğenmediysen başka firmalarda var. Bu firmaların filimleri iyi ve güzel. 

Gerçek halka dayalı halk kahramanlarından oluşan bu firmaların filiminde yönetmen olmak istersen; 1- MEDYA ÖNÜNDE SAYIN BEŞAR ESAD’TAN ÖZÜR DİLE 2- SURİYELİ HALKI PERİŞAN EDİP MÜLTECİ KONUMUNA GETİRDİĞİN İÇİNDE SURİYELİ HALKLARDAN ÖZÜR DİLE 3- KÜRTLERDEN ÖZÜR DİLE 4- HATAYDA YAPTIĞIN KATLİAMLARI BENİM İSTİBARATIM YAPTI DİYEREK ÖZÜR DİLE 

Bunları yaparsan ışık asistanlığından yönetmenliğe terfi olursun. Aksi takdirde senin geminde kasaplar gün gelecek senin verdiğin tank ve tüfekleri sana doğrultacak. Unutma bugün Suriye, yarın Türkiye.. Afganistan işgalinden sonra ABD askerleri tarafından eğitilen CIA ajanları, El-Kaidelilerin bulunduğu gizli bir kampta kimyasal gazlar başta olmak üzere biyolojik toksinler, kimyasal maddeler ve yemek tarifleri dahil bir çok eğitim verdiler. El Kaide eğitim kamplarında bu eli kanlı teröristleri eğiten Amerika, dünyanın başına yeni bir bela getirmek için hazırlıklarını son derece gizli ve titizlikle yürütüyordu. Bir yanda dünyaya El-kaide’yi anlatan sahte senaryolar üzerinde çalışan ABD, bu senaryolarını kendisi bastırıp yayınlatıyordu. Usama bin Ladin adına düzenlenen sahte ses kayıtlarını al jazeera’ye yollatılıp kanalı dünyanın 1 numaralı televizyonu yapmak için uğraştılar. Bu zaman içinde Katar merkezli olan Al Jazeera Tv ününe ün katıp 1 yıl içinde büyüdü ve gelişti. Hatta BBC ve CNN’den birçok muhabir bu kanala geçti. Herkes bu kanalı Usama bin Ladinın kanalı olarak görüp izliyordu. Oysa Ladın 2003 yılında böbrek yetmezliğinde öldü. ABD psikolojik hareket merkezi sahte operasyonlar, sahte ses kayıtları yayınlatıp dünyanın dikkatini bu ses kayıtlarına yönlendiriyordu. Oysa Usama bin Ladın son derece iyi ingilizce biliyordu. Arapça ve farsca da bilen ladin’i CIA yıllarca eğitip Sovyetlere karşı kulandı. Biyolojik silah için CIA son derece büyük bir çalışma yapmış, rapor çalışmaları devam ederken aynı zamanda ihbarlar yapıp büyük elçiliklerini korumak için dünyadaki bir çok Abd elçiliklerini uyarıyor ve elçiliklerinin bulunduğu ülkeleri de ‘bizim büyük elçiliklerimizin güvenliğini sağlayın’ diyerek sahte yalan dolan haberlar Yayıyordu. CIA kendi ürünü olan kimyasal madde için İtalyanları uyarıp Roma’daki ABD Büyükelçiliğine Şubat 2002’de bir ihbar yaptı. İhbar şöyleydi: ferrosiyanür potasyum saldırıları olacak. Bu saldırıyı yapacak kişiler ferrosiyanür potasyum gazlarını taşıyorlar. Bu ihbardan sonra 4 kilogram patlayıcı iddiasıyla birkaç Fas uyruklu İtalyan vatandaşı gözaltına alındı. Bu gözaltılar sonrası saldırı olacak kuşkusu yaşanıyordu İtalya’da. Açıklama yapan bir polis yetkilisi, bombanın tahrip gücünün yüksek olduğunu belirtirken, bir başka yetkili, -ki bu yetkili italyan dış istihbarat servisinde üst düzey bir görevli- saldırının önemli bir amacı olmadığını, gösteri niteliği taşıdığını söyledi. Yetkililer, bombanın bakanlık binasının dışındaki duvara dayalı bir ‘scooter’a yerleştirilmiş olabileceğini kaydetti. ABD Büyükelçiliği’nin yakınındaki kanalizasyon duvarının 3 metre kadar oyulduğu ve patlayıcı yerleştirilecek kadar boşluk oluşturulduğu bildirildi. Ancak bu kanalizasyona girip oyulması imkansız. İtalyanlar da biliyordu ama büyük abileri öyle emretmişti. Şimdi o abiler el kimyasal Erdoğan’a da böyle bir emir verdiler. El Kaide içinde yılarca CIA için ajanlık yapan bir kişi bundan 5 ay önce İstanbul’a ordan Hatay’a giti kod adı Hızlı Kılıç .(Yusuf el Ayeri) Yusuf Al-Ayeri tüm dünyada kendi aktivistlerinee kodları ve şifreleri iletmek için kullanılan El Kaide web sitelerinden birinin arkasındaydı. El-Kaide içinde yıllarca kalan Türkçe, Farsça Arapça ve İngilizce bilen bu kişi Suriye’de kullanılan kimyasalı bizzat kullanan ve emri veren kişidir. Yusuf Al-Ayeri için vuruldu öldürüldü tutuklandı gibi bir çok senaryo üretildi ama hepsi yalan. Suriye’de çocukların başında infaz bildirisini okuyan örgüt militanının TSK’ya ait kamuflaj kıyafetleri giymesi dikkat çekti. AKP’nin beslediği çeteler Suriye’de kan dökmeyi sürdürüyor. Irak ve Şam İslam Devleti, yayımladığı bildiriyle iki çocuğun katliamını üstlendi. 2007 yılında, Irak ve Şam İslam Devleti militanları Irak’taki bazı hedeflere karşı klor gazı ile başka maddeler ekleyerek büyük araç içine koyarak patlattılar. Bu saldırılarda patlayıcı gaz çok daha fazla kayba sebebiyet verebilirdi. Bu militanların bütün çabalarına rağmen orada da koalisyon güçlerine karşı kimyasal topçu mermi kullanarak yapılan saldırılarda militanların sadece bir kaçında başarılı olduğu görülüyor. Iraktaki islami cihad terör odakları bir kimyasal maddeyi kullanmak için bir araç yaptılar. patlayıcı cihazların teknik desteğini de Amerika vermişti. O şahıslar şimdi 1 yıldır Hatay’da, Suriye’de eğitim alıp eğitim veriyorlar. Suriye’deki kimyasal patlamada o şahısların bir ürünüdür. Bunu Amerika ve Türkiye’deki istibaratlar da çok iyi biliyor ki saldırıyı el-nusra yaptı. Dünya kamuoyunu BM Heyeti Suriye’de iken -bakın esad dünyaya meydan okuyor- deyip NATO’yu Suriye’nin üzerine çekmek için çalışan bu şahıslar gazı kullanan el-nusra örgütünden 6 örgüt üyesiydi.bunlardan 6 kişide öldü orda Savaş alanında kimyasal mühimmat kullanabilmek bir sıra sunuyor. Bunlardan ilki, yeterince hedeflenen asker etkileyecek kimyasal madde konsantre etmek.
Suriye devleti kimyasal silah envanterinde hardal gazı gibi Tabun, sarin ve sinir sistemi gazları olduğu düşünülmektedir. Hardal gazı, bir kabarcık kimyasal, en az diğerleri kadar tehlikelidir. Dünya Savaşı’nda, hardal gazına maruz kalan askerlerin az yüzde 5 öldü. Ama öldürücü doz teslimi dışında başka zorluklar vardır. Saldırı planları yerel olarak üretilen patlayıcı madde kullanarak etse bile, Batı’da saldırılar yapamaz için çünkü güvenlik önlemleri ve istihbarat programlarında iyileştirmeler yapılmış. 9/11 ‘den bu yana batıda eylem yapmak çok zor olmuştur. Bu yöntem teröristler için sadece etkili bir saldırı aracı istihdam ve taktik onlar için sorunu değil. Suriye için taşıma lojistik sorunuyla karşı karşıya kalabilirler ancak Türkiye’nin yardımıyla lojistik sorununu çözüp kimyasalları bir yoldan sokup o bölgede yumuşak bir hedefe karşı ajan kullanmak isteyeceklerdir. .Burada amaç; kimyasalları otel, turizm siteleri, havaalanı geliş salonları ya da güvenliği daha az olan mahsum halkın üzerine deneyip suçu Suriye devletinin üzerine atmak, dünyanın gözünü suriyenin üzerine çekip sayın Beşar Esad’ın halkına karşı kimyasal silah kullandı imajı vermekti. Ancak bu oyun tutmadı. El nursa, ilerde Filistinli militanlar için bir saldırıda kullanılmak üzere İsrail’e kimyasal madde kaçırmaya teşebbüs edebilir. Ancak, son yıllarda, İsrail’de son intihar saldırısı saldırıların ardından arttırılan güvenlik önlemleri İsrail’e militan gruplara silah kaçakçılığı için sorunlara neden olmuştur. Aynı sorunları kimyasal maddeler için de geçerli olacak. Sınır güvenliği zaten Libya’dan Gazze’ye artan silah akışı nedeniyle tekrar artırıldı. Kimyasal silah kullanımı da kuşkusuz ek saldırıları caydırmak için ağır İsrail’i misillemeye teşvik edecektır.El nusra ve azılı kahtiler saldırıyı İsrail’e karşı kimyasal silah kullanarak ya da Filistinli militanlarla yakınlık bağlantılarını kullanarak yapabilirler. Bunlara gerekçe olarak da Suriyenin mevcut rejimine karşı kullandığını gösterebilirler. El nusra en etkin olduğu bölge ileride Suriyenin kimyasal mühimmatlarını ele geçirip bunlardan faydalanabilirler.
Grup başarılı bir kimyasal silah saldırısı için kullanılabilir topçu roketleri ve geniş bir envanter sahiptir. Hamas’a bazı kimyasal mühimmat satan, aylarca o bölgenin etrafında dönen

 

Türk istihbaratı, MISIRIN savunma sistemleri ve diğer silahları Gazze’ye, ordan Sina’ya sokabilirler. Mısır ve Suriye devletlerine karşı kimyasal mühimmatları bir yerde stok yapıp , bu tür mühimmat kullanılarak Mısırın mevcut askeri rejimine de -halkına karşı kimyasal silah kulandı- imajını vermek için olsa bile, el nusranın ve müslüman kardeşlerinin kazanması için mısırın mevcut askeri yönetimin kaybetmesine yönelik TC nin bir düşüncesi mutlaka olacaktır. . Birincisi, T.C. ve el nursa suriye devletini kimyasal silah kulanılmasi için bütün kozlarını oynasa da suriye devleti aksine kimyasal silahlarının güvenliğini en üst seviye taşıyıp bu silahların teröristlerin ellerine geçmemesi için de büyük çaba sarf ediyor. El nusra terör örgütü, meşru bir siyasi parti kurmak ve Avrupa’da ve başka yerlerde bir terör örgütü olarak anılmasını önlemek için büyük çabalar sarf ediyor . 

Sayın Esad’ın bir kimyasal silah saldırısı, ağır uluslararası kınama getirecek ve şu anda da bu terörist el nusra grubun yararına olacaktır.

YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları JANKALAN aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece JANKALANtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir>>” 

Webmaster Sitesi

All Rights Reserved.2013/JANKALAN is a global news agencydo not copyContent on this website is for general information purposes only. Your comments are provided by your own free will and you take sole responsibility for any direct or indirect liability. You hereby provide us with an irrevocable, unlimited, and global license for no consideration to use, reuse, delete or publish comments, in accordance with Community Rules& Guidelines and Tems and  .Conditions