Hewlêr bombalı saldırılarla sarsıldı


üney Kürdistan’ın Hewlêr kenti bugün bombalı saldırılarla sarsıldı. Saldırı, Federe Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı yanında bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü binasına bombalı araçlarla gerçekleşti. İlk bilgilere göre 5 asayiş görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıda 20’den fazla kişi yaralandı.

Federe Kürdistan Bölge Hükümeti İçişleri Bakanlığı binasının yanında bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü binasına yönelik bombalı araçla saldırı düzenlendi. Hewler’in işlek caddelerinden biri olan ve “60 metre” olarak bilinen caddesinde meydana gelen saldırıda bir ambulans aracının kullanıldığı belirtildi.

Öğlen saatlerinde 4 ayrı patlamanın bir grup “intihar eylemci” tarafından yapıldığı da gelen bilgiler arasında. Rudaw TV saldırganların asayiş güçlerince öldürüldüğünü iddia ederken, Kurdistan TV’ye konuşan Hewler valisi saldırıda 4 asayiş üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yerel kaynaklar ise saldırıda yaralanan 29 kişinin hastanelere kaldırıldığını bildiriyor.  Patlamaların hemen ardından kent genelinde olağanüstü önlemler alınırken, kente giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı. Telefon şebekelerinin kesildiği kentte Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’nın bulunduğu bölgeye kimse alınmıyor.

Hewler’de en son 10 Mayıs 2007’da bomba yüklü kamyonla bir saldırı düzenlenmiş, 14 kişi hayatını kaybetmişti. 

Copyright ©https://jankalan.wordpress.com/ 2012. All rights reserved.