Kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın Lübnan emniyetine teslim edildi


 
Lübnan’da kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın Lübnan polisine teslim edildiği bildirildi. Lübnan basını, polislerin emniyette teslim edildiğini duyurdu.

 

 

Lübnan medyası, kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın Lübnan emniyet güçlerine teslim edildiğini duyururken

9 Ağustos’ta kaçırılmıştı

İstanbul-Beyrut seferini yapan THY uçağının pilotu Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca, 9 Ağustos’ta havaalanından otele giderken silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

9 Lübnanlı serbest

Türkiye’den kalkan ve Lübnanlı Şii rehineleri taşıyan uçağın saat 19.00’da Beyrut havalimanına inmesi bekleniyor.

Lübnan Genel Güvenlik Direktörü Tümgeneral Abbas İbrahim’in, Türk pilotlar karşılığında serbest bırakılan rehinelerle birlikte Beyrut’a doğru yola çıktıkları bildirildi.

Lübnan yerel basınında yer alan bilgilere göre ülke yetkilileri dokuz Şii hacının Cuma günü serbest bırakıldıklarını açıkladı. Dokuz hacının yakında döneceğinin bir işareti olarak geçici İçişleri Bakanı Mervan Şerbil akşamüstü Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na ulaştı. Bu gelişmeler ışığında Türk rehinlerin gece serbest bırakılabilecekleri belirtildi. Geçici Dışişleri Bakanı Adnan Mansur’un da Beyrut havalimanına giden yetkililer arasında bulunduğu belirtildi. Şii rehinlerin yakınları El Manar televizyonuna yaptıkları açıklamada, rehineleri ve yetkilileri getiren, Türkiye’den kalkan uçağın saat 19.00’da Beyrut’a inmesini beklediklerini belirttiler.

THY, pilotlar için özel uçak hazırladı

Tür Hava Yolları (THY), Lübnan’da kaçırılan pilotlarını ülkeye getirmek için özel uçak hazırladı. Kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın serbest bırakılması konusunda çalışmalar devam ediyor. THY’nin de pilotları getirmek için özel uçak hazırladığı öğrenildi. Lübnan’nın Beyrut Havalimanı’na uçacak olan THY uçağı ve personelinin talimat bekliyor.

Davutoğlu, pilotlarla ilgili müjde verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili çok olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, “Saatler, günler itibarıyla inşallah pilotlarımıza kavuşacağız. Bu konuda engellerin büyük ölçüde kalktığını söyleyebilirim” dedi. Kanal 7’de yayımlanan “İskele Sancak” programına konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili yoğun girişimlerde bulunduklarını ve çok olumlu gelişmeler yaşandığını anlatan Ahmet Davutoğlu, “Saatler, günler itibarıyla inşallah pilotlarımıza kavuşacağız. Onlar da ailelerine kavuşacaklar. Bu konuda engellerin büyük ölçüde kalktığını söyleyebilirim. Son prosedür olarak birtakım güvenlik tedbirleri de dahil olmak üzere, atılması gereken adımlar var” dedi.

PİLOTLARIN AİLESİ İSTANBUL´A UÇTU

Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ile Murat Ağca’nın serbest bırakılmasında sona yaklaşılırken, İzmir’de bulunan aile üyelerinden bazıları İstanbul’a uçtu. Akpınar’ın annesi Suzan Akpınar, “Bu bayramda en acı günleri yaşadım. Ne gecem geceydi ne de gündüzüm gündüzdü. Şükür, inşallah yavruma kavuşacağım, hasretlik bitecek” dedi.

THY’nin iki pilotunun serbest bırakılmasıyla ilgili nefeslerin tutulduğu akşam saatlerinde Murat Akpınar’ın İzmir’de bulunan kardeşi avukat İrfan Medet Akpınar, annesi Suzan Akpınar ile Murat Ağca’nın astsubay ağabeyi Mesut Ağca, İstanbul’a gitmek üzere Adnan Menderes Havalimanı’na geldi. Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan İrfan Medet Akpınar, “Bunca zaman bekledik, özelikle annem çok yıprandı. Bu konuda ona daha fazla söz payı düşüyor. İnşallah neticeyi alacağız diye düşünüyorum. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik bundan sonrası teferruat. Yaklaşık 74 gün bugün ise 75’inci güne girmekteyiz. Çok zorlu bir bekleyiş oldu bizim için. Ama iki aile birbirimize destek olduk her zaman. Mesut bey’de diğer kaçırılan kaptan pilot Murat Ağca’nın abisiyle tesadüfen aynı ilçede görev yapıyoruz. Hep dayanışma içerisinde olduk, birbirimizi sürekli haberdar ettik gelişmelerden. Bu da Türk insanın sıkıntılı durumlarda ne kadar çabuk kaynaştığını ve kenetlendiğinin bir göstergesidir. İnşallah hayırlı neticeye ulaşmak üzereyiz. Bizde bu umutla İstanbul’a bir an önce gidiyoruz. Yeğenlerime ve yengeme de orada kavuşacağız. Ondan sonra bayram bizim için şimdi başlayacak. Son dönemde en güzel gelişme, dün Sayın Başbakan’ın yengem Dilek Akpınar’ı araması oldu, o esnada bende yanındaydım. Beklemediğimiz bir telefondu açıkçası, biz bir haftaya bir netice bekliyorduk, çok hızlı şekilde gelişti. Bizim için sevindirici oldu. Başbakanımız ilk defa arayıp böyle bir haberle karşımıza çıkınca ister istemez sizde heyecanlanıyorsunuz. Dün yengem, telefondan sonra apar topar İstanbul’a gitti, bugün akşam saatlerinde de kavuşmayı bekliyoruz. Bugün çok fazla telefon trafiği yaşadım özelikle basın mensuplarıyla. Benim basın mensubu arkadaşlara bir sözüm vardı, inşallah o müjdeli gün geldiğinde hep beraber haber yapalım şeklindeydi. İstanbul’daki basın mensubu arkadaşlar da bekleyeceklerdir, hep birlikte bayram bizim için o zaman başlayacaktır. Hep birlikte kutlayacağız bayramı” dedi.

KENDİMİZ GİDİYORUK

Kardeş Akpınar, “Dışişlerinden bir yetkili yengemle görüştü bugün. Tahmin ediyorumki bu bir süreç, bizde hayatımızda ilk defa böyle bir şey yaşıyoruz. Herhalde böyle oluyor bu işler. Değişmeler takaslar gündem de diye düşünüyorum. Şu anda bu işlemlerinde gizli yürütüldüğü kanaatindeyim. Çünkü oradaki pilotların can güvenliği de önemli. Gizli şekilde yürütülmesi bizim içinde olumlu. İnşallah bu şekilde neticeyi alacağız diye düşünüyorum. Dışişlerinden bizi çağırmadılar, ama İstanbul’a biz kendimiz gidiyoruz. Beklentimiz o doğrultuda. Artık son noktaya geldiğimize inanıyorum. Gerekirse sabaha kadar havalimanında bekleriz. Abimi almadan gitmeyeceğiz” diye konuştu.

ÇEKTİĞİMİZ ACI ANLATILAMAZ

Pilot Akpınar’ın annesi Suzan Akpınar ise, “Şükür, inşallah yavruma kavuşacağım, hasretlik bitecek. Bu bayramda en acı günleri yaşadım. Ne gecem geceydi ne de gündüzüm gündüzdü. Çocuğumun yeri belli değildi, yok orada yok burda dendi. Çektiğim acı anlatılamaz. Yardımda bulunan herkese canı yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

Pilot Murat Ağca’nın astsubay ağabeyi Mesut Ağca ise mesleği gereği açıklama yapamayacağını dile getirdi. Açıklamaların ardından aile üyeleri, İstanbul’a uçakla hareket etti.

 

YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları  https://jankalan.wordpress.comaittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadecehttps://jankalan.wordpress.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Webmaster Sitesi

All Rights Reserved.2013/JANKALAN is a global news agencydo not copyContent on this website is for general information purposes only. Your comments are provided by your own free will and you take sole responsibility for any direct or indirect liability. You hereby provide us with an irrevocable, unlimited, and global license for no consideration to use, reuse, delete or publish comments, in accordance with Community Rules& Guidelines and Tems and  .Conditions