PJAK bünyesinde KODAR-Doğu Kürdistan Özgürlük Örgütü adlı yeni bir oluşum kuruldu


Resim


Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) bünyesinde siyasi diyalog ve müzakere yürütmek için Komalgay Demokratîk û Azadiya Rojhilatê Kurdistanê KODAR-Doğu Kürdistan Özgürlük Örgütü) adlı yeni bir oluşum kurulduğu bildirildi.
KODAR’ın kuruluşu, PJAK yöneticileri tarafından Kandil Dağı’nda düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Yerli ve yabancı gazetecilerin katıldığı toplantıda yeni oluşumun, KCK sistemi örnek alınarak kurulduğu belirtildi. Açıklamada KODAR eşbaşkanlarının Rêzan Cavîd ve Zîlan Tanya olduğu ifade edildi.Resim

Rêzan Cavîd yaptığı konuşmada İran’daki Kürt melesini diyalog yoluyla çözüme kavuşturmak amacıyla mücadele edeceklerini söyledi.
Resim
İran için konfederal bir sistem öngördüklerini belirten Cavîd, İran’a karşı silahlı mücadele veren PJAK’ın bileşenlerinden biri olduklarını, rejime muhalif bütün grup ve partilerin kendilerine katılabileceğini dile getirdi.

Cavit, Türkiye’deki çözüm süreciyle ilgili soru üzerine, süreci desteklediklerini belirterek ‘Bizim de temel amacımız barış ve diyalog yoluyla sorunları çözmektir.Bundan sonra bu sürecin daha da güçlenmesini istiyoruz. Bu iki taraf için de en iyi yol’ değerlendirmesinde bulundu

. PJAK, 2004 yılında Kandil’de kuruldu ve birinci kongreden üçüncü kongreye kadar parti genel
 başkanlığını Abdurrahman Haci Ahmedî üstlendi.

   Abdurrahman Haci Ahmedî,

 

PJAK’ın dördüncü kongresinden sonra eşbaşkanlık sistemine geçeceği ve başkanlarının da değişeceği
öğrenildi.PJAK’ın dördündü kongresi Kandil’de gerçekleşti ve partideki değişiklikler dışında yapılan gizli seçimlerde partinin genel başkanı Abdurrahman Haci Ahmedî, 10 yıl aradan sonra görevini iki yeni başkana devretti.PJAK tüzüğünde köklü değişimlerin olduğu öğrenildi ancak tüzüğe göre parti kongrelerinin iki yılda bir düzenlenmesi gerekiyorken dördüncü kongrenin düzenlenmesi için iki yılı aşkın bir süre beklendi.

PJAK, kurulduğu günden bu yana İran İslam Cumhuriyeti’ne bağlı güvenlik güçleriyle birçok çatışmaya girdi. Bu çatışmalarda iki taraftan da yüzlerce kişi hayatını kaybetti. PJAK’ın birçok üyesi ve yöneticisi İran İslam Cumhuriyeti tarafından idam edilirken, bir çoğu da halen tutuklu bulunmakta.İran Devrim Muhafızları, 2011’de Kandil dağında PJAK’a karşı geniş çaplı bir askeri operasyon başlatmış ve bu operasyon bir ay boyunca devam etmişti. Daha sonra ise taraflar arasında çift taraflı ateşkes sağlanmıştı.
 
YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları  https://jankalan.wordpress.comaittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadecehttps://jankalan.wordpress.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Webmaster Sitesi
All Rights Reserved.2013/JANKALAN is a global news agencydo not copyContent on this website is for general information purposes only. Your comments are provided by your own free will and you take sole responsibility for any direct or indirect liability. You hereby provide us with an irrevocable, unlimited, and global license for no consideration to use, reuse, delete or publish comments, in accordance with Community Rules& Guidelines and Tems and  .Conditions