Merkezi İstihbarat Örgütü’nün (CIA) aşı programları casusluk faaliyetleri


 

 Merkezi İstihbarat Örgütü’nün (CIA) aşı programlarını casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmama vaadinde bulunduğunu açıkladı. CIA, Pakistan’da El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesini sağlayan operasyonda aşı kampanyasından yararlanmıştı.  

10’u aşkın tıp fakültesinin dekanı tarafından Beyaz Saray’a bir dilekçe gönderilerek aşı kampanyalarının casusluk faaliyetlerine alet edilmesinin küresel kamu sağlığı için tehdit oluşturduğu dile getirilmişti.

Bir Beyaz Saray sözcüsü, dekanların mektubuna geçen hafta Obama’nın terörle mücadele baş danışmanı Lisa Monaco’nun yanıt verdiğini ve bu yanıtta CIA’ın bu yola başvurmama vaadinde bulunduğunu açıkladı. CIA bu tür programlar aracılığıyla ele edilen genetik verileri de kullanmama sözü verdi.

2011 yılında CIA, Pakistanlı doktor Şakil Afridi’yi Abbottabad şehrindeki hepatit aşı kampanyası yürütmesi için işe almış, bu şekilde Usame Bin Ladin’in kaldığı evden

DNA örnekleri toplamayı başarmıştı. CIA, eve baskın yapmadan önce içerde Ladin’in yaşadığından emin olabilmek için bu yola başvurmuştu.

Afridi, vatana ihanet suçundan Pakistan tarafından 33 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak ceza 2013 yılında temyiz edildi, Afridi, ikinci kez yargılanmayı bekliyor.

YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları  https://jankalan.wordpress.comaittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadecehttps://jankalan.wordpress.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Webmaster Sitesi
All Rights Reserved.2013/JANKALAN is a global news agencydo not copyContent on this website is for general information purposes only. Your comments are provided by your own free will and you take sole responsibility for any direct or indirect liability. You hereby provide us with an irrevocable, unlimited, and global license for no consideration to use, reuse, delete or publish comments, in accordance with Community Rules& Guidelines and Tems and  .Conditions