KERKÜK, PEŞMERGELERİN DENETİMİNDE


 

KERKÜK, PERMERGELERİN DENETİMİNDE

Irak merkezi hükümeti ordularının terk ettiği Kerkük kenti Bölgesel Kürt Yönetimi’nin denetimine geçti. Irak ordusunun terk ettiği mevzilere iki Permerge tugayının yerleştiği belirtilirken, Kerkük’teki kontrolün tamamen Permergelerin elinde olduğu ifade edildi.

Kerkük’ün yanı sıra Tusurmatu kentinin de Permergelerin elinde olduğu kaydedildi.

'Musul Irak Hükümeti için kritik sınav niteliğinde'

Peşmergelerin Musul ve Kerkük kentlerine bağlı IŞİD’in elinde bulunan bazı köyleri geri aldığı belirtildi. Peşmergelerin son olarak daha önce Irak ordusunun denetiminde bulunan ve IŞİD güçlerinin eline geçen Kerkük’teki Huriye askeri havaalanını tekrar ele geçirdiği kaydedildi.Kerkük’te 10 IŞİD militanı öldürüldü

ŞENGAL’DE PEŞMERGELER, IŞİD’LE SAVAŞIYOR

Bu arada, Musul’un Suriye sınır kesiminde bulunan ve Yezidi Kürtlerinin yoğunlukta yaşadığı Şengal bölgesinde de Peşmerge güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor. Yezidi köylerini koruma altına alan ağır silahlarla donatılmış Zerevani Peşmergeleri, Hanekin kasabasında da konuşlandırıldı.

300 PEŞMERGE IŞİD ÇEMBERİNDE

Öte Yandan, Ambar vilayetine bağlı Hiseba kasabasında Irak ordu güçleri içinde özel operasyon birlikleri olarak konuşlanmış bulunan 300 Peşmergenin IŞİD tarafından çembere alındığı ve çatışmaların devam ettiği öğrenildi. IŞİD tarafından çembere alınan 300 Peşmergeden 200’ünün ise Yezidi Kürdü olduğu ve Kürt Bölge hükümetinden yardım talebinde bulundukları kaydedildi.

IŞİD’in Bağdat’a 25 kilometre uzaklıkta bulunan Latifiye kentini de ele geçirmek için saldırıya geçtiği ve burada da şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

 

Nineva bölgesinde IŞİD ile peşmerge arasındaki çatışmada örgütün 2. adamı Abu Abdel Rahman (Adnan İsmail) öldürüldüğünü bildirdi.

Musul sınırındaki Sipilka Peşmerge Birliği Komutanı Abdulrahman Kewrini, Kürdistan Bölge Yönetimi’nin peşmerge güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında çatışmaların yaşandığını söyledi.
 
’Irak’taki durumdan ABD de sorumlu’çatışmanın Sinuni bölgesine ve Sincar ilçesine yakın Rabia nahiyesinde meydana geldiğini ifade etti.

 

SERBEST KALMALARI BEKLENİYOR

IŞİD militanlarının salı günü akşam saatlerinden itibaren kuşattığı ve dün sabah da baskın yaptığı Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nda aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz’ın da bulunduğu 49 kişiyi halen rehin tutuyor. Aralarında 3 aylık ve 1 yaşında iki bebeğin de ulunduğu rehinelerin bırakılması için Türkiye’nin girişimleri sürerken IŞİD militanları rehineleri Musul Valiliği binasına götürdü. Yapılan görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve Başkonsolosluk’ta rehin alınanların sağlık durumlarının iyi olduğu, kısa sürede serbest kalacağının beklendiği belirtildi.

YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları  https://jankalan.wordpress.comaittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadecehttps://jankalan.wordpress.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Webmaster Sitesi
All Rights Reserved.2013/JANKALAN is a global news agencydo not copyContent on this website is for general information purposes only. Your comments are provided by your own free will and you take sole responsibility for any direct or indirect liability. You hereby provide us with an irrevocable, unlimited, and global license for no consideration to use, reuse, delete or publish comments, in accordance with Community Rules& Guidelines and Tems and  .Conditions