Hollywood’un yeni starı Kürt aydınlarından olan şair, gazeteci ve yazar Orhan Kotan’ın kızı


ORHAN KOTAN
 images (4)
1944 yılında Muş’un Malazgirt ilçesinde doğdu. Üniversite eğitimine, Ankara’da Dil-Tarih ve Edebiyat Fakültesi’nde başladı. 68 gençlik hareketinin içinde aktif görev aldı. Aynı yıl Malazgirt’e döndü. Askerliğini er öğretmen olarak yaptı.Siyasal çalışmalarına devam etti. Dr. Şıvan hareketi içinde yer aldı. Hareket içinde bölge sekreterliğine yükseldi. 74 sonrasında ise DDKO sürecinde “Ocak Komünü” ekibinin yanında yerini aldı. KOMAL yayınevinin kuruluşuna katıldı ve yönetimini üstlendi. İkinci kitabı “Gururla Bakıyorum Dünyaya” kitabını yayınladı. Bu dönem bir çok yayın yaptı.

1976’da yayına başlayan Rizgarî dergisinin yazı kurulunda görev aldı. Rizgari sürecinde hareketin önde gelen teorisyenlerinden biri oldu. Hareketin teorik ve siyasal tezlerinin kurulmasında etkin bir rol oynadı. 1976 yılında Ankara DGM tarafından tutuklandı. 8 ay Merkez Kapalı Cezaevi’nde kaldı.

Kürdistan Komünist Partisi-Örgütlenme Komitesi’nde de yer aldı. 1980 askeri darbesi öncesinde Suriye üzerinden Avrupa’ya kaçtı. Avrupa’da Dengê Komal Yayınları’nı ve KKP-ÖK’nin yayın organı olan “Yekiti” dergisini organize etti. Partiya Rizgariya Kurdistan/Rizgari örgütünün kuruluşuna katıldı ve yönetiminde yer aldı.

“Kurdistan Press”in başredaktörlüğü sırasında ilk kez kendi imzasıyla yazılar yazmaya başladı. 1991 yılında partili arkadaşlarıyla görüş ayrılığına düştü. Marksist-Leninist görüşlerini terk etti. Yeni siyasi görüşünü yalnız savunmaya karar verdi. Örgütsel ilişkilerden çekilerek, bundan sonra bir aydını olarak çalışmalarını sürdürdü.

Yıllar süren gurbet hayatından sonra, 1995 yılında İstanbul’a döndü. Ve “Realite PRESS” gazetesinin yayınını örgütledi.

Ülserle birlikte böbrek yetmezliği sonucunda uzun yıllar diyaliz makinesine bağlı olarak yaşadı. Böbrek nakli ve kalp ameliyatları geçirdi. 9 Temmuz 1998 tarihinde öldü.

———————————————-xxx——————————————————
Hollywood Dilan’ı Orhan Kotan’ın kızı çıktı

images

Hollywood Türk kızı Dilan’ı keşfetti. 27 yaşındaki Dilan Gwyn, Leonardo Da Vinci’nin hayatını anlatan “Da Vinci’s Demons” dizisinde gösterdiği performans ile tüm dünyanın dikkatini çekti.54hokuo

Hem güzelliği hem de yeteneği ile herkesi kendine hayran bırakan Dilan’ın hayatı da film gibiydi. 

Dilan, Türkiye’nin en önemli Kürt aydınlarından olan şair, gazeteci ve yazar Orhan Kotan’ın kızı olduğunu söyledi.

MESAJLARDAKİ ORTAK NOKTA

images (3)
Babasının küçükken vefat ettiğini belirten Dilan, “Annem İsveç’te yaşıyor. İki ablam var. Ailede sinema sektöründe çalışmayı tercih eden tek kişi benim” dedi.

Dizideki performansından dolayı Türkiye’den çok sayıda olumlu tepki aldığını belirten Dilan, şunları söyledi: “Böyle bir tepki almayı beklemiyordum. Türkiye’deki Türk, Kürt, Ermeni ve Çerkez takipçilerimden mesajlar aldım. Tüm bu etnik grupları yanımda hissetmek beni mutlu etti.”

Hollwood’un Yeni Starı Dilan Gwyn Kürt mü?dilan_
Hollwood 27 yaşındaki Dilan’ı keşfetti. Rönesans döneminde yaşayan İtalyan asıllı Rönesans döneminin en önemli düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı olan Leonardo Da Vinci’nin hayatını anlatan “Da Vinci’s Demons dizisinde gösterdiği performans ile tüm dikkatleri üzerine çeken Kürt Dilan Gwyn, kimin kızı olduğunu açıkladı.
Dilan, Türkiye’nin en önemli Kürt aydınlarından olan şair, gazeteci ve yazar Orhan Kotan’ın kızı olduğunu söyledi.
Dilan Gwyn Kimdir? Dilan Gwyn Kimin Kızı? Dilan Gwyn Hakkında, Dilan Gwyn Hangi Filmlerde Oynadı, Dilan Gwyn Da Vinci’s Demons dizisi…
Babasının küçükken vefat ettiğini belirten Dilan, “Annem İsveç’te yaşıyor. İki ablam var. Ailede sinema sektöründe çalışmayı tercih eden tek kişi benim” dedi. Dizideki performansından dolayı Türkiye’den çok sayıda olumlu tepki aldığını belirten Dilan, şunları söyledi: “Böyle bir tepki almayı beklemiyordum. Türkiye’deki Türk, Kürt, Ermeni ve Çerkez takipçilerimden mesajlar aldım. Tüm bu etnik grupları yanımda hissetmek beni mutlu etti.”
Dilan Gwyn Hayatıimages (2)
-Hollywood’un yeni starı Kürt aydınlarından olan şair, gazeteci ve yazar Orhan Kotan’ın kızıdır,
-1987 yılında İsveç’te dünyaya geldi. Oyunculuk eğitimini bir çok Hollywood yıldızının eğitim aldığı The American Academy of Dramatic Arts’da tamamladı.images (3)

-Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Fransızca okudu.
Hollywood yapımı olan ve başrollerinde Luke Evans, Dominic Cooper, Charlie Cox gibi isimlerin olduğu ‘Dracula Untold’ filminde rol alarak adından söz ettiren Dilan Gwyn, şu sıralar 2. sezonu çekilen dünyaca ünlü BBC Worldwide Production yapımı olan ve Starz kanalında yayınlanan, Leonardo Da Vinci’nin gençliğinin konu edildiği, ‘Da Vinci’s Demon’ dizisi ile anlaşarak oyuncu kadrosuna katıldı.
Dilan’ın Rol Aldığı Diziler
Da Vinci’s Demons
Dilan Gwyn’nın Rol aldığı filmler
Dracula Untold (Governess)
Shoo Bre (Zeynep)
Plastic Films (Erica)
Sista Dagen